Typy rumov

O rumoch sa toho vie veľmi veľa a zároveň málo. Aby sme oddelili mýty a dojmy od faktov, tak je dobré sa pozrieť na jeho definíciu v širšom kontexte.

Rum je taký unikát čo sa týka kategorizácie. Vie sa, že napríklad pravá Tequila sa vyrába iba na jednom mieste a to v mexicom regióne Tequila. Koňak sa zasa môže vyrábať iba vo francúzskom regióne Cognac. Whisky Tennessee sa môže vyrábať iba v Tenessee a zase škótska Whisky... hádate správne, iba v Škótsku. Podobne na tom sú aj ďalšie skupiny liehovín, ktoré sa viažu na konkrétny región, alebo odlišný štýl výroby. Rum je v tomto úplne odlišný.

 

AKO DEFINUJE RUM VYHLÁŠKA EÚ?

Rum je liehovina, ktorá je vyrábaná výlučne destiláciou produktu získaného alkoholovým kvasením melasy, alebo sirupu vyrobeného z trstinového cukru, alebo šťavy z cukrovej trstiny  a ktorá je destilovaná na menej ako 96% obj. alkoholu, aby mal destilát rozpoznateľné špecifické "zmyslové" vlastnosti rumu. Ďalej musí rum spĺňať nasledujúce kritériá:

a) Obsah alkoholu rumu musí byť najmenej 37,5%,

b) do rumu sa nesmie pridávať zriedený a ani nezriedený alkohol,

c) do rumu môže byť pridaný iba karamel ako surovina na úpravu farby,

d) rum sa môže sladiť pre dosiahnutie finálnej chuti. Konečný výrobok, ale nesmie obsahovať viac ako 20g/liter cukru, vyjadrený ako invertný cukor (zjednodušene: tekutý cukor),

e) a v prípade zemepisných označení zapísaných podľa tohto nariadenia sa právny názov rumu môže doplniť:

  1. výrazom "traditionnel" alebo "tradicional (tradičný)", za predpokladu, že rum: bol vyrobený destiláciou menej ako 90% obj. alkoholu kvasením surovín, pochádzajúcich výlučne z posudzovaného mieta výroby a má obsah prchavých látok rovný, alebo väčší ako 225g na hektoliter 100% obj. alkoholu a nebol sladený.
  2. výrazom "agricultural" alebo "Agricole (poľnohospodársky)" a to za predpokladu, že rum spĺňa požiadavky uvedené v bode 1. a bol vyrobený výlučne destiláciou (kvasením) šťavy z cukrovej trstiny. Pomenovanie "poľnohospodársky" sa môže oužiť iba v prípade zemepisného označenia francúzskeho zámorského "departmentu", alebo autonómnej oblasti Madeira. Týmto bodom nie je obmedzené používanie výrazu "poľnohospodársky (Agricultural, traditionnel, tradicional,...) v súvislosti s akýmkoľvek výrobkom, na ktorý sa nevzťahuje táto kategória v súlade s ich vlastnámi špecifickými kritériami.

Zroj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019R0787&rid=1

 

O RUME VŠEOBECNE

Rum sa vyrába vo viac ako 80 krajinách po celom svete za pomoci rôznych metód, veľkými množstvami a spôsobomi fermentácie, destilácie a "nekonečnými" spôsobmi miešania a techník jeho zrenia (starnutia). Väčšinu rumov vieme zaradiť do jednej, alebo aj viacerých odlišných kategórií. Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie kategórie typov rumov patria:

 

Biele rumy (White, Clear, Blanco, Bianco, Planas)

Biely rum má vo väčšine prípadov jemnejšiu a neutrálnu chuť a ľahšie telo ako tmavé rumy. Alkohol získaný destiláciou je bezbarebný (alebo biely), takže sa dá povedať, že biele rumy sú základom rumového odvetvia. Biely rum najčastejšie dozrieva v sudoch z nehrdzavejúcej ocele. Prípadné zrenie v sudoch a teda kontakt s dubovým drevom počas dozrievania dodáva rumu "farbu", ktorá sa neskôr odstraňuje filtráciou. Niektorí producenti rum vyrábajú aj bez filtrácie, ale napriek tomu zachovávajú označenie "biely rum". Najčastejšie sa používajú na výrobu koktejlov, ktoré si nevyžadujú výraznejšiu arómu ako je tomu pri tmavých rumoch. Biele rumy zrejú minimálne 1/2 - 1 rok.

 

Zlatý (Gold, Pale, Oro Rum)

Ako tieto rumy zrejú v sudoch, tak získavajú jantárové až zlaté odtiene. Chuťovými vlastnosťami je podobný bielemu rumu, ale má viac intenzívnu jantárovú farbu. Aj pre to, že zvyčajne zreje dlhšiu dobu ako biely rum a je nefiltrovaný, takže jeho chuť je intenzívnejšia. Niekedy sa na zvýšenie farebnosti pridáva do rumu karamel .Zlaté rumy majú príjemnejší profil ako biele, alebo svetlé rumy. Zlaté rumy sa používajú na výrobu koktejlov, kde sa vyžaduje silnejšia chuť. Zlaté (aj oro) rumy sú staršie niekoľko rokov a majú jemné príchute vanilky, mandlí, citrusov, karamelu, alebo kokosu a tie sa môžu do chute rumu dostať aj zo sudov, v ktorých dozrievali. Rumy majú stredné telo a sú častokrát dostupnejšie v bežných obchodoch ako dlho zrejúce rumy.

 

Tmavý rum (Dark, Black Rum)

Dark Rum je o jeden stupeň tmavší ako zlatá (Oro) verzia. Jedná sa chuťovo o "ťažšie" rumy s veľkým množstvom tela. Tmavá až čierna farba pochádza zo starších sudoch, do ktorých bol rum uložený na zrenie. Na rozdiel od bieleho rumu, ktorý najčastejšie "starne" v sudoch z nehrdzavejúcej ocele, alebo v dubových sudoch, proces starnutia Tmavého rumu je omnoho dlhší a najčastejšie sa uskutočňuje v sudoch, ktoré boli predtým silno vypálené.

 

Ochutený, korenený (Flavored and Spiced Rum)

Tento typ rumu je ochutený rôznymi koreninami. Často škoricou, alebo zmesou iných korenín. Korenené rumy sa často vyrábajú zo zlatých (Oro) rumov, ale na lacnejšie verzie sa používajú aj biele rumy, ktoré sa následne dofarbujú karamelom.

 

AKO SA NA RUMY POZERÁME MY?

Definícií, pojmov a názorov na delenie rumov je naozaj veľa. Mohli by sme teda aj tento základný oklieštený zoznam pokojne rozšíriť na 10+ kategórií. My vám ale uvádzame len tie, s ktorými ako rumoví (amatérski) nadšenci najviac "pracujeme". Na stránke Orume.sk nájdete v skutočnosti ale len 3 hlavné kategórie (Biele, Tmavé, Korenené) a to z dôvodu, aby sme vám orientáciu v hľadaní toho najlepšieho rumu čo najviac uľahčili :). Neberieme veľakrát v úvahu ani definíciu, ktorú nám ponúka vyhľáška EÚ. Má to jeden logický dôvod. Keby sme brali na zreteľ napr. maximálne povolený obsah cukru na 1l alkoholu, tak by zo zoznamu muselo vypadnúť viacero "sladkých" rumov, čo by bola veľká škoda, preto u nás pod pojmom rum nájdete všetky "rumové alkoholické nápoje", bez rozdielu podielu cukru, alebo obsahu alkoholu.